ماستری حقوق

ماستری حقوق بین الملل

اين رشته به مجموعه اصول ، موازين يا قواعد و مقررات حقوقی مي‌پردازد كه بر روابط اختصاصي جامعه بين‌المللي و به ويژه تابعان فعال حقوق بين‌الملل يعني دولت‌ها و سازمان‌هاي بين‌المللي در حوزه‌هاي مختلف صلح و امنيت ، حقوقي ، اقتصادي ، فرهنگي ،‌فني… حاكم است.

پويايي اين رشته به دليل پيدايش روز افزون زمينه‌هاي جديد در جامعه بين‌المللي معاصر، بر جذابيت اين رشته مي‌افزايد و علاقه‌مندان اين رشته هر روزه مي‌توانند اطلاعات وسيع درباره موضوعات اين رشته، از طريق رسانه‌هاي جمعي نظير مطبوعات، راديو، تلويزيون و همچنين از طريق اينترنت كسب نمايند. (از جمله اطلاعاتي درباره سازمان ملل متحد و كارگزاري‌هاي تخصصي آن نظير يونسكو و يونيسف ، انعقاد معاهدات، موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌هاي بين المللي بين كشورها در حوزه هاي مختلف، تشكيل سازمان هاي بين المللي جديد ، بحث هاي مربوط به صلح و امنيت، انرژي هسته ای و سازمان بين المللي انرژي اتمي ،‌جنگ هاي داخلي و بين المللي از جمله بحث عراق، افغانستان و مسئله فلسطين و غیره

علاقه مندان به اين رشته جالب و متنوع علاوه بر اين كه بايد قدرت حفظ،‌ درك و تحليلل خوبي داشته باشند، باید به يكي از زبان هاي بين المللي (انگليسي يا فرانسه) تسلط داشته باشند يا حداقل به يادگيري آن علاقمند باشند، ‌بدان جهت كه بسياري از منابع اين رشته به روز و به اين دو زبان بوده و استفاده‌ي به موقع ، ‌موثر و مفيد آن‌ها مستلزم آشنايی و تسلط به يكي از اين زبان است.

فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند به طور خاص در وزارت امور خارجه و كلاً دفاتر امور بين‌الملل تمامي وزارتخانه‌ها و ادارات مشغول به كار شوند و علاوه بر آن زمينه انجام فعاليت‌هاي تحقيقاتي و پژوهشي در اين رشته به مراكز مختلف و تدريس آن در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشي موجود است.


اهداف رشته حقوق بین الملل

دوره ماستری حقوق بین الملل یکی از برنامه های علمی و تخصصی است که در بر گیرنده آموزش اهم موضوعاتی است که در این رشته از حقوق عموما تدریس می شود . برنامه این دوره با توجه به اهداف مشروح زیر تهیه و تدوین شده است:

  1. تربیت کارشناسی ارشد حقوق بین الملل برای مؤسساتی نظیر وزارت امور خارجه و یا نمایندگی ها ی جمهوری اسلامی افغانستان در خارج از کشور ونهادها و سازمان های بین المللی .
  2. آماده سازی محصلان برای ادامه تحصیل در این رشته و کسب معلومات برای ورود به دوره مقطع تحصیلی بالاتر.
  3. تربیت کادر مشورتی حقوق بین الملل به منطور ارشاد و راهنمایی و حل و فصل دعاوی بین نهای های داخلی کشور وسازمان های کشور های بیگانه.

دوره تحصیلی

دوره ماستری (کارشناسی ارشد) حقوق بین الملل حد اقل چهار نیم سال و حد اکثر پنج نیم سال تحصیلی (با پایان نامه) است و هر محصل باید 32 واحد درسی طبق برنامه تنظیمی بگذراند.


 

شرایط ورود به دوره ماستری(کارشناسی ارشد)حقوق بین الملل

داوطلبان ورود به دوره ماستری (کارشناسی ارشد) حقوق بین الملل باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

  1. دارا بودن دانشنامه حقوق از مراکز آموزش عالی افغانستان یا معادل آن از کشور های دیگر به تایید مراحع صلاحیت دار.
  2. دارا بودن شرایط پذیرش طبق ضوابط وزارت تحصبلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان
  3. پذیرفته شدن در امتحان ورودی و گزینش دانشجو

واحد ها درسی

تعد کل واحد های درسی رشته حقوق بین الملل 32 واحد به شرح زیر میباشد.

  1. دروس اختصاصی (اعم از الزامی و اختیاری)32 واحد طبق فهرست دروس.
  2. پایان نامه 6 واحد

 

فیس و هزینه­های تحصیلی

شماره دانشکده فیس ثابت نرخ هر واحد درسی تعداد واحد درسی اصل فیس مبلغ قابل پرداخت برای یک سمستر
10 ماستری حقوق AFN 20,000 AFN 5,000 10 AFN 70,000 AFN 70,000
11 مونوگراف AFN 20,000 AFN 7,000 6 AFN 62,000 AFN 62,000

 

0 0 votes
Article Rating

Sharingچاپ
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

2022-12-03